Jak zostać lektorem w radiu?

O pracy w radiu marzy cała rzesza ludzi, jednak nie każdy ma do tego odpowiednie predyspozycje. Dobry dziennikarz musi się nieustannie wykazywać, gonić za informacjami, szukać sensacji, a przy tym przestrzegać zasad etyki zawodowej. Powinien mieć ogromną wiedzę ogólną niemalże na każdy temat, ale przede wszystkim umieć i nie bać się rozmawiać z ludźmi. Natomiast aby zostać lektorem, nie trzeba wykazywać nadzwyczajnych zdolności. Jedyne, czego nam potrzeba to ciekawa, wyjątkowo przyjemna dla ucha barwa głosu.

Każdego lektora charakteryzuje także bardzo dobra dykcja. Niestety polski system edukacji nie kładzie nacisku na poprawną wymowę, co jest sporym błędem. Nawet duże wady w artykulacji można naprawić, jeśli rozpocznie się specjalne ćwiczenia już na etapie szkoły podstawowej. Oczywiście wymaga to dużej pracy, zaangażowania i nastawienia na cel. Jednak nigdy nie jest za późno na trening. Jeśli chcemy pracować w radiu powinniśmy najpierw udać się do logopedy, który powie nam, nad czym trzeba popracować i jakie ćwiczenia wykonywać. W przypadku niewielkich wad możemy się spodziewać naprawdę szybkich rezultatów.

W następnej kolejności trzeba nagrać własne demo, najlepiej w profesjonalnym studiu, aby nie słychać było żadnych trzasków, odgłosów zza okna, szumu komputera. Za odpowiednia opłatą można bez problemu wynająć na kilka godzin taką salę wraz ze sprzętem i realizatorem, który jeszcze dodatkowo oczyści i zmontuje nasze nagranie. Treść wypowiadanych zdań nie jest istotna, wystarczy się przedstawić, powiedzieć kilka zdań o sobie, przeczytać fragment książki. W tym przypadku najważniejsza jest ciekawa barwa głosu, intonacja i bardzo dobra dykcja.

Takie profesjonalne demo najlepiej rozesłać do wszystkich większych firm zajmujących się nagraniami, dubbingiem, a także do stacji radiowych, w których chcielibyśmy pracować. Potem pozostaje tylko mocno trzymać kciuki, aby ktoś zainteresował się naszym głosem, zaprosił na rozmowę i zaoferował pracę. Niestety na początku będą to tylko zlecenia, jednak wraz z nabywanym doświadczeniem wzrośnie także ilość propozycji, aż w końcu doczekamy się nawet etatu w radiu. By zwiększyć swoje szanse i możliwości, warto także zapisać się na zajęcia z emisji głosu, dzięki czemu zdobędziemy cenną wiedzę i umiejętności przydatne przy nagrywaniu dubbingów do filmów animowanych, które zrobiły ogromną furorę w ciągu ostatnich lat, a ich popularność wcale nie spada. Dlatego z pewnością jest to zawód przyszłościowy.