Stare i najnowsze hity radiowe

Powstanie, rozwój i ogromny sukces wynalazku, jakim było radio, miało bardzo duży wpływ także na popularyzację muzyki. Przedtem z przyczyn technicznych nie było możliwości, aby utwory nawet najwybitniejszych kompozytorów znane były na całym świecie już po tygodniu od ich pierwszego wykonania. Powstanie radia i możliwość utrwalenia utworu na odpowiednim nośniku sprawiły, iż muzyka przestała być tylko sztuką. Stała się także produktem komercyjnym dostępnym niemalże dla każdego na świecie. Produktem tworzonym przede wszystkim dla pieniędzy i na masową skalę, który trzeba promować, reklamować, który czasem ze sztuką ma już bardzo niewiele wspólnego.

Całe szczęście pozytywnie zapisują się w naszej pamięci jedynie naprawdę wyjątkowe piosenki. Tylko nieliczne przetrwają próbę czasu i porwą do tańca nasze dzieci i wnuki. To my – słuchacze zadecydujemy o losie najnowszych hitów radiowych, a wszystko to za sprawą list przebojów.

Muzyczne listy przebojów to najskuteczniejszy sposób weryfikacji, czy dana piosenka podoba się słuchaczom. Dlatego też niemal każde radio ma stale w swojej ramówce własną listę hitów. Stacja wybiera i udostępnia jedynie propozycje utworów, natomiast słuchacze wysyłają głosy na swoje ulubione piosenki spośród propozycji. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że wybór propozycji do listy jest nie do końca przypadkowy. Jeśli radio sponsoruje płytę, to bardzo szybko znajdzie się na liście singiel ją promujący.

Całkiem niedawno, bo ok. 20 lat temu głosowanie odbywało się drogą pocztową, do stacji spływały setki listów i widokówek, w których słuchacze podawali tytuły utworów. Dziś w epoce internetu wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Mimo to jedno pozostaje niezmienne – wynik głosowania decyduje, jaka piosenka staje się hitem. Jeśli pozostaje na liście wyjątkowo długo, to można się spodziewać, że zapisze się w historii muzyki jako coś naprawdę godnego uwagi (i za kilkadziesiąt lat jeszcze zostanie użyta w reklamie jako skuteczny element przyciągający uwagę).

Niektóre stacje radiowe prowadzą także listę przebojów wszechczasów. Słuchacze głosują więc na najlepsze utwory ostatnich 40 – 60 lat, które od dawna są cenione, uwielbiane i pamięć o nich raczej już nie przeminie. Niekiedy rozgłośnie oddzielają muzykę polską od zagranicznej, są też radia, w których z założenia można usłyszeć wyłącznie rodzime kompozycje. Listy różnią się także stylami, gatunkami nadawanej muzyki. Wiadomo, że tworząc takie notowanie nie sposób jest porównać najnowszy hit pop z przebojem metalowym.