Warsztaty: praca głosem

Warsztaty z emisji głosu to jeden z najciekawszych i najprzydatniejszych kursów każdego mówcy. Zarówno dziennikarze, jak i lektorzy, prezenterzy, czy nawet nauczyciele – wszyscy pracujący głosem mogą i powinni z takich warsztatów skorzystać. O tym, jak wiele cennych rad przekazują specjaliści podczas już pierwszych kilku godzin kursu, przekonują się przede wszystkim aktorzy w szkołach teatralnych.

Oczywiście, aby móc się komunikować z ludźmi, nie trzeba przechodzić żadnych specjalnych kursów. Jednak podczas wystąpień publicznych, prezentacji, czy nagrań pojawia się pewna dawka stresu, która powoduje, że mówca nie zawsze wypada dobrze i przekonująco. Mówimy monotonnie, z zaciśniętym gardłem, nie możemy złapać oddechu, a głos zaczyna drżeć, przez co nie robimy pozytywnego wrażenia na odbiorcy. Jednak według specjalistów tak naprawdę nie wykorzystujemy w pełni swoich możliwości nawet podczas luźnej rozmowy w gronie bliskich znajomych i rodziny.

Zajęcia z emisji głosu uświadamiają, co rzeczywiście można zrobić z własnym głosem, jak ogromny potencjał drzemie w każdym z nas. Kładziony jest nacisk przede wszystkim na naukę ekonomicznego gospodarowania oddechem (w tym istotnego dla radiowców i lektorów oddychania z pomocą przepony) i poprawnej postawy ciała. Pokazywane są także liczne ćwiczenia urozmaicające gamę barw i rodzajów wydawanych dźwięków (bardzo przydatne osobom pracującym nad dubbingiem w bajkach dla dzieci), dzięki którym będzie można np. naśladować niemal każde zwierzę, brzmieć jak silnik samochodu. Ćwiczenia nad poprawną intonacją sprawiają, że mowa staje się ciekawsza, bardziej melodyjna, a w konsekwencji przyjemniejsza dla ucha odbiorcy. Znacznie łatwiej jest też okazywać emocje za pomocą odpowiednio wypowiedzianych słów.

Program zajęć obejmuje też nieco teorii budowy układu oddechowego, narządów mowy, co pozwala lepiej zrozumieć, jakie popełniamy błędy i jak można z nimi walczyć. Warsztaty uczą jak zapanować nad stresem oraz pozwalają poczuć się dużo pewniej podczas przemówień, dzięki czemu zniknie lęk, ściśnięte gardło i drżenie głosu. Przekazywane są także cenne rady, jak chronić się przed chorobami zawodowymi, jak nie przeforsowywać gardła, by zawsze brzmieć tak samo dobrze.

Jeśli chcemy pracować głosem np. jako lektor w radiu, warto także zastanowić się nad wizytą u dobrego logopedy. Oceni on nasze umiejętności, wskaże wady wymowy, a następnie ustali zestaw ćwiczeń, które pomogą naprawić wszelkie błędy i problemy z artykulacją.